Festivalul Mozart

Festiavalul Mozart este un festival de tradiție în Cluj-Napoca, fiind organizat de Societatea Română Mozart în parteneriat cu Filarmonica „Transilvania” și Academia de Muzică „Gheorghe Dima” și care în acest an a ajuns la ediția cu nr. 28.

Concursul de interpretare a constituit de-a lungul timpului prima șansă de afirmare pentur tinerii muzicieni, mulți dintre laureații acestui concurs fiind astăzi prezențe constante pe scenele naționale și internaționale. De această dată concursul a fost dedicat cvartetelor de coarde.

În cadrul acestui festival, Asociatia Prof. Ioan Uțiu a avut plăcerea de a susține tinerii muzicieni prin acordarea Premiului Special Mozart Juvenorum , premiu ce se acordă celei mai tinere formații admise în etapa a doua, nepremiată de juriu.